Moccaservis Japan Satsuma
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MOCCASERVIS, 9 dlr., lergods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, dekor av "De åtta odödliga", bestående av: 6 moccakoppar med fat, kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, krackelyr, botten med märke, höjd ca 5-11 cm
Enstaka sprickor förekommer, gräddkannans lockknopp med lagning, en kopp med mindre nagg
795193
2020-07-20