Moccaservis Japan Satsuma

Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma
Moccaservis Japan Satsuma

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MOCCASERVIS, 9 dlr., lergods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, dekor av "De åtta odödliga", bestående av: 6 moccakoppar med fat, kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, krackelyr, botten med märke, höjd ca 5-11 cm

Enstaka sprickor förekommer, gräddkannans lockknopp med lagning, en kopp med mindre nagg

795193

2020-07-20