Otto Wretling
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal, art deco, fanerat med björk, teak samt svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, perforerad fot, höj- och sänkbart, höjd ca 68-79,5, toppskiva 112 x 68 cm(utfällt 224 cm, etikettmärkt IDEALBORDET TYP 1, Pat. anm 246/1936
Bruksslitage, saknas en mindre bit fanér vid underede
795693
2020-07-24