Toalettbord 1800-tal

Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal
Toalettbord 1800-tal

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TOALETTBORD, 1800-talets mitt, blandstil, överdel med spegel, Karl-Johanstil, björkfanér, skuren dekor, med fem lådor, varav tre lådor i sargen och en på var sida om spegeln, centralben med 3-delad fot, enligt uppgift tillkommet under 1800-talets andra hälft, bordets höjd ca 74, 104 x 48 cm, spegelns höjd ca 74 och bredd 54 cm, totalhöjd ca 162 cm

Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken, lås kärvar någt, 1 nyckel medföljer

795767

2020-07-24