Dansdräkt Asmat

Dansdräkt  Asmat
Dansdräkt  Asmat
Dansdräkt  Asmat
Dansdräkt  Asmat

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DANSDRÄKT, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea, Jipae´ dansdräkt i tvinnat och flätat växtfiber, infärgad med ockra och aska från brända snäckskal. Använd vid förfädersceremoni där förfäderna återvänder till byn för en dag och en natt. Ceremonin äger rum med flera års mellanrum. Nederst på dräkten fästs en kjol av bast, som byts ut till varje ceremoni, längd 75
cm

Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, denna dansdräkt fick Magnus som adoptionsgåva när han adopterades av en familj i en av byarna på 1970-talet. Ålder ca 1950-tal

795993

2020-07-25