Skåp

Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp

Klubbat för:

17 000 SEK

Arviointi

15 000 SEK

Kuvaus

SKÅP, senbarock, 1700-talets mitt, tvådelat med benställning och övdre del med skåp med bakomliggande hyllor samr skridel med utfällbar skiva samt små lådor, fanér i valnöt, på luckorna och snedklaffen 4 st ovala medaljongporträtt i alabaster, de på klaffen möjligen ursprungliga, fanér i valnöt, nycklar, finns, den mindre till inre skrivdelen senare, handtag och nyckelplåtar i mässing, höjd ca 177, samt 81x49 cm

Kuntoraportti

Senare insats med fack i övre delen. lagningar, delvis målat och med limmat papper invändigt, fanérskador, nagg, resningar, bläckfläckar, avslag på de övre medaljongramarna, bruks och åldersrelaterat slitage

796069

Päivämäärä:

2020-07-26