Johan Erik Höglander bankettsoffa 1700-tal

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BANKETTSOFFA, sengustavianskt stockholmsarbete, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), signerad IEH, sigillmärkt, bemålad, skuren dekor, delvis bronserad, stoppad sits, längd ca 205x72, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Ej avslutad framskrapning av originalfärg

796410

2020-07-24