Tore Strindberg brons

Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons
Tore Strindberg brons

Klubbat för:

3 200 SEK

3 000 SEK

TORE STRINDBERG (1882-1968), "Krokus", signerad o daterad TS -19, Tore Strindberg sculp, gjutarmärkt Herman Bergman fud, guldpatinerad brons, höjd inkl sockel ca 18 cm

HISTORIK: Krokus avbildar en naken stående flicka med krokus i vänster hand, skulpturen i brons finns bland annat på Stadshusterrassen i Stockholm (rest 1925), i Kungsparken nedanför Vasaplatsen i Göteborg (rest 1928), i Rosengården i Karlshamn och på Carolii kyrkbacke i Malmö.

797069

2020-07-29