Lars Jonsson akvarell
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
LARS JONSSON (född 1952): "Strandängens färger", Tofsvipa med unge, signerad Lars Jonsson och daterad Holmar 16.5 2006 samt med ytterligare blyertspåskrift, akvarell och blyerts, ca 45x60 cm
Proveniens: Utställningen "Ringmärkt", Lars Jonsson och Brutus Östling Galleri S Kulturhuset, Stockholm 22 maj-22 aug 2010, verket ingick även i utställning "Närvaro" på Waldemarsudde 6 oktober 2012-20 januari 2013, återgiven i utställningskatalogen på sidan 51, förvärvad från konstnären 2017
797248
2020-07-29