Tallrikar Kina

Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR (8), Kina, 1700- 0ch 1800-tal, 2 familie rose, 1700-tal, 1 med vågformad kant med dekor i underglasyrblått, 1 mindre djup med familjevapen, 1700-tal, 1 mindre med celadonfärgad bottenton med dekor av blommor och fåglar, 1 imari, 1700/1800-tal 1 sannolikt japansk 1800/1900-tal, 1 skål i kinesisk still 1800-tal, högsta höjd ca 8 cm, största diameter 24 cm

Fatet med vapeneskölden klammerlagad samt delvis rekonstruerad, nagg, bortaflla vdekor samt slitage på de övriga

797602

2020-08-03