Tallrikar Kina
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR (8), Kina, 1700- 0ch 1800-tal, 2 familie rose, 1700-tal, 1 med vågformad kant med dekor i underglasyrblått, 1 mindre djup med familjevapen, 1700-tal, 1 mindre med celadonfärgad bottenton med dekor av blommor och fåglar, 1 imari, 1700/1800-tal 1 sannolikt japansk 1800/1900-tal, 1 skål i kinesisk still 1800-tal, högsta höjd ca 8 cm, största diameter 24 cm
Fatet med vapeneskölden klammerlagad samt delvis rekonstruerad, nagg, bortaflla vdekor samt slitage på de övriga
797602
2020-08-03