Kopparstick

Kopparstick
Kopparstick
Kopparstick
Kopparstick

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KOPPARSTICK, 1600-talets mitt, föreställande i plåten Sten Nilsson Bielke (1624-1684) signerad Strauss, ca 20x16 cm

Ett av flera porträtt föreställande Karl XI, Hedvig Eleonora samt innehavare av riksämbetena, avsedda för den 1674 utgivna Keyserska bibelupplagan

Lagad reva i kanten, mindre reva slitage, fläckar

797603

2020-08-03