Väggpendyl gustaviansk C.F. Orbin
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL FREDRIK ORBIN (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1774, burskap 1787-1799/1810), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, urtavlan märkt Orbin Stockholm, krönt av kärve, fodralet med akantus, blomsterfestonger, pärlstav och voluter, hel-, halv- och kvartsslag, pendel och dragnyckel medföljer, höjd 124 cm
Lagningar, torrsprickor, ställvisa dekorskador, urglasets spärr defekt. SAV garanterar ej funktionen.
797666
2020-09-13