Kaffeservis Bing & Gröndahl Empire

Klubbat för:

1 700 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

BING & GRÖNDAHL, kaffeservis, 46 dlr, "Empire", porslin, bestående av: 10 kaffekoppar (102,305) med 12 kaffefat (102,305), 12 assietter (28,616), 2 vaser (678, 681), sockerskål (593), gräddkanna, skål på fot (428), upplägningsfat (304), kakfat (363), 2 askfat (332), skål (47), klocka (6311), kaffekanna (361)

Zustandsbeschreibung

Lagning och smärre nagg på skål, vas med lätt inåtvändig missfärgning, färgskillnader förekommer. Kopp, kakfat, serveringsfat, skål, gräddkanna andrasortering.

798031

2020-08-02