Damarbetsbord C.D. Ficks art omkring 1800

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Carl Diedric Ficks art, fanerat med mahogny, beslag samt dekor i mässing, låda i sargen inredd med fack, höjd 73, 59 x 38 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 122, jämför signerade bord av C.D. Fick

Smärre fanérskador, lagning

798540

2020-09-13