Slagbord Edsbyverken med Virrvarrskivor

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KLAFFBORD, Edsbyverken, 1900-talets andra hälft, Perstorpsskivor med mönstret "Virrvarr" formgivet av Sigvard Bernadotte, vitmålat underrede av björk, brännmärkt "Edsbyverken Nr.740", höjd ca 75, bredd 80, längd 110, samt 2 klaffar 40 cm vardera

Bruks- och åldersrelaterat slitage, märken, repor och slag, ojämn höjd på klaffarna

798887

2020-08-09