Axel Fridell torrnål
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL FRIDELL (1894-1935): (3) Marie (Ulla Hybinette), signerad A. Fridell, torrnål, ca 17,7x15, "Flicka med hatt och pelargonia", Falun 1933, inpressad stämpelsignatur, torrnål, ca 16,2x10,7 cm, "Mrs Dunn I", etsning, signerad A Fridell, torrnål, 20x15 cm
Litteratur: bl.a. Haskel 87 II
799759
2020-08-11