Axel Fridell torrnål

Axel Fridell torrnål
Axel Fridell torrnål
Axel Fridell torrnål
Axel Fridell torrnål
Axel Fridell torrnål
Axel Fridell torrnål

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

AXEL FRIDELL (1894-1935): (3) Marie (Ulla Hybinette), signerad A. Fridell, torrnål, ca 17,7x15, "Flicka med hatt och pelargonia", Falun 1933, inpressad stämpelsignatur, torrnål, ca 16,2x10,7 cm, "Mrs Dunn I", etsning, signerad A Fridell, torrnål, 20x15 cm

Litteratur: bl.a. Haskel 87 II

799759

2020-08-11