Skåne matservis Rörstrand
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 40 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått föreställande skånska slott och herresäten, bestående av: 10 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 8 assietter, 2 djupa fat, 5 ovala uppläggningsfat, 4 uppläggningsfat, 1 såsskål, 1 terrin med lock, 2 sockerskålar
Ålder och bruksslitage, enstaka nagg, krackelyr och missfärgningar
799857
2020-08-12