Skåne matservis Rörstrand

Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand
Skåne matservis Rörstrand

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 40 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått föreställande skånska slott och herresäten, bestående av: 10 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 8 assietter, 2 djupa fat, 5 ovala uppläggningsfat, 4 uppläggningsfat, 1 såsskål, 1 terrin med lock, 2 sockerskålar

Ålder och bruksslitage, enstaka nagg, krackelyr och missfärgningar

799857

2020-08-12