Roland Alf

Roland Alf
Roland Alf
Roland Alf
Roland Alf
Roland Alf
Roland Alf

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROLAND ALF (1929-2020): "Svea", signerad och daterad alf 2004, olja på duk, ca 73x60 cm

HISTORIK:
Roland Alf föddes 1929 i Högalid, Stockholm och avled den 2 maj 2020 i Hässelby strand.
Alf började på Konstfack i Stockholm 1949 med inriktning på Dekorativ målning, han övergick därefter till Skulptur.
Därefter fortsatte studierna på Stockholm Stads Yrkesskola för målare och studiecirklar för kroki. Mellan åren 1948-50 var Roland Alf anställd på Oscarsteatern som teatermålare. De sista åren av sitt yrkesverksamma liv var han med och restaurerade målningar i kyrkor samt i portar/entreér på Östermalm. Roland Alf arbetade i olika tekniker och material som olja på duk, gips, trä och lera.

Färgrester i kant, oramad

799999

2020-08-31