Bruno Mathsson fåtölj "Pernilla Roto"
Klubbat för:
8 400 SEK
Schätzwert
6 000 SEK
Beschreibung
BRUNO MATHSSON, "Pernilla Roto", fåtölj, Dux 1970-tal, stomme av skiktlimmad bok, snurrbar fot av aluminium, klädd med canvas och brunt läder med knapphäftning, höjd
HISTORIK:
Modellen formgiven 1967 och är en ovanlig variant på Bruno Mathssons "Pernilla" från 1944.
Zustandsbeschreibung
Bruksslitage, fläckar
800263
2020-09-14