Bruno Mathsson fåtölj "Pernilla Roto"

Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BRUNO MATHSSON, "Pernilla Roto", fåtölj, Dux 1970-tal, stomme av skiktlimmad bok, snurrbar fot av aluminium, klädd med canvas och brunt läder med knapphäftning, höjd

HISTORIK:

Modellen formgiven 1967 och är en ovanlig variant på Bruno Mathssons "Pernilla" från 1944.

Bruksslitage, fläckar

800264

2020-09-13