Rörstrand Ostindia
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", ca 28 dlr., porslin, bestående av: 8 mattallrikar, 8 förrättstallrikar, 8 assietter, 3 uppläggningsfat, 1 såssnipa
HISTORIK: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Skador: Slitage, flera delar med nagg (några större)
800275
2020-08-12