Rörstrand Ostindia

Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", ca 28 dlr., porslin, bestående av: 8 mattallrikar, 8 förrättstallrikar, 8 assietter, 3 uppläggningsfat, 1 såssnipa

HISTORIK: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Skador: Slitage, flera delar med nagg (några större)

800275

2020-08-12