Agda Holst oljemålning
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AGDA HOLST (1886-1976): Stilleben med sko och flaskor,
signerad Agda Holst, 1930-tal, olja på pannå, ca 61x50 cm,
UTSTÄLLD:
Höganäs museum och konsthall, "Kvinnor i avantgardets gränszoner", 9 juli-28 augusti 2011.
Millesgården, Stockholm, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2014.
Katrinetorp Landeri, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2016.
Rackstadmuseet, Arvika, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 23 september 2017-10 januari 2018.
PROVENIENS:
Claes Mosers samling därefter JF Collection
800362
2020-08-13