Hertha Bengtsson "Blå Eld"

Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", servisdelar, 43 st, Rörstrand, blått och vitglaserat flintgods, uppläggningsfat (diameter 32,5 cm), 7 mattallrikar (diameter 25 cm), 8 förrättstallrikar (diameter 23 cm), 6 djupa tallarikar (diameter 21 cm), 12 assietter (diameter 19 cm), 2 uppläggningsskålar (längd 20 cm), 5 kaffekoppar med fat, uppläggningsfat (längd 28 cm) samt kaffekanna.

Bruksslitage, krackelyr, enstaka delar med missfärgningar, en djup tallrik med kantnagg, en skål med spricka, ett kaffekoppsfat med kantnagg, en extra kaffekopp med små kantnagg medföljer,

800391

2020-08-25