Akke Hugh Malmeström

Akke Hugh Malmeström
Akke Hugh Malmeström
Akke Hugh Malmeström
Akke Hugh Malmeström
Akke Hugh Malmeström
Akke Hugh Malmeström

Klubbat för:

2 600 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

AKKE HUGH MALMESTRÖM (1894-1968): Mosaiktavla, signerad och daterad -63, ca 63x44 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär, grafiker och konsthantverkare. Studerade konst för Harald Biljer-Hedgren i Göteborg och vid Kunstgewerbeschule och Konstakademin i München 1911-1915 samt vid Bayerska Mosaikanstalten. Han företog studieresor till Rom för att bedriva mosaikstudier i Vatikanen. Under åren 1922-1924 vistades han i Paris och tog del av undervisningen vid Académie Colarossi.

Mest känd för mustiga och färgstarka folklivsskildringar som bröllop och midsommarfirande från Dalarna, ofta i träsnitt och mosaiker. Bland hans offentliga arbeten märks en marmormosaik för Siljanäs kyrka, en marmorutsmyckning för Garpenbergs kyrka och mosaikarbeten på gamla rådhusets fasad i München.

Representerad på Örebro läns museum, Leksands museum samt i ett flertal kyrkor i Sverige och Vatikanen.

Zustandsbeschreibung

800479

2020-08-12