Isak Gustaf Clason

Isak Gustaf Clason
Isak Gustaf Clason
Isak Gustaf Clason
Isak Gustaf Clason

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ISAK GUSTAF CLASON (1893-1964), Abstrakt komposition, gouache, signerad och daterad 53, ca

HISTORIK:
Märtha och Isac Gustaf Clason hade sitt hem på Eriksbergsg. 23 i Sthlm. Isac Gustaf Clason var i likhet med sin far, den riksbekante arkitekten Isac Gustaf Clason (1856-1930), verksam som arkitekt. Åren 1922-1936 arbetade han tillsammans med arkitekt Wolther Gahn (1890-1985) med ombyggnaden för Kanslihuset i Stockholm. 1935 gestaltade han biograf Spegeln, en av Stockholms första biografer i funktionalistisk arkitekturstil. Clason ritade Thulehuset på Sveavägen som när det stod färdigt 1942 ansågs vara det mest rationella i landet.

800480

2020-08-12