Ulf Wahlberg
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULF WAHLBERG (1938-2014): "Pumpan vid fönster", signerad och daterad Ulf Wahlberg - 75, akvarell, 25,5x20 cm
HISTORIK:
Svensk målare och tecknare. Studier vid Sthlms Konstskola 1955-1960 och för Evert Lundquist och Torsten Andersson vid Kungliga Konsthögskolan 1961-1966. Professor vid Konsthögskolan i Umeå 1989-1994.
Mest uppmärksammad för bilmålningar från USA i början av 1960-talet. Under en av hans USA-resor bodde han tillsammans med John-E Franzén i fem månader.
Ulf Wahlberg har ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben, som auktionens fina, fotorealistiska akvarell, till interiörer och landskap.
Han provar gärna olika alternativ, då hans konstnärskap innebär ett forskande. "Att synliggöra en tanke, att ta vara på en idé, som annars skulle vara flyktig" är viktigt menar han.
Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser.
Ulf Wahlberg gjorde den konstnärliga utsmyckningen nya entrén till Skärholmens tunnelbanestation och är representerad på Moderna Muséet, Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Gävle museum, Kalmar konstmuseum, Gripsholms slott samt Franska Staten i Paris och Uffizierna i Florens.
800482
2020-08-12