Folke Karlsson
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOLKE KARLSSON (1907-1988) Gatuvy, Södermalm, Stockholm, signerad och daterad 57, olja på pannå, ca 46x38 cm
HISTORIK:
Bildkonstnär. Studerade i Stockholm för Otte Sköld, vid Tekniska Skolan i Stockholm 1924-1929 samt vid Landeskunstschule i Hamburg. Därefter studieresor till Paris, Amsterdam, Österrike och Schweiz. Är känd bland annat för detaljerade Stockholmsbilder.
Folke Karlsson var under några år anställd vid Kungliga Operan i Stockholm som kostymtecknare. Mellan 1930-1936 var han anställd vid Gustavsbergs porslinsfabrik.
Representerad vid Västerås läroverk.
800483
2020-08-12