Folke Karlsson

Folke Karlsson
Folke Karlsson
Folke Karlsson
Folke Karlsson

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOLKE KARLSSON (1907-1988) Gatuvy, Södermalm, Stockholm, signerad och daterad 57, olja på pannå, ca 46x38 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär. Studerade i Stockholm för Otte Sköld, vid Tekniska Skolan i Stockholm 1924-1929 samt vid Landeskunstschule i Hamburg. Därefter studieresor till Paris, Amsterdam, Österrike och Schweiz. Är känd bland annat för detaljerade Stockholmsbilder.

Folke Karlsson var under några år anställd vid Kungliga Operan i Stockholm som kostymtecknare. Mellan 1930-1936 var han anställd vid Gustavsbergs porslinsfabrik.

Representerad vid Västerås läroverk.

800483

2020-08-12