Carl Einar Figge Fredriksson

Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar Figge Fredriksson

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CARL EINAR "FIGGE" FREDRIKSSON (1887-1951): Stockholm, Slussen, signerad och daterad Fredriksson -31, olja på duk, ca 47x38 cm

HISTORIK:
Studerade vid Althins målarskola i Stockholm 1914-1915 och hos Carl Wilhelmson 1916. Fortsatte studierna i Köpenhamn 1917-1918 och i Paris 1920-1921. Medverkade i utställningen Salon d´Automne i Paris 1920.

Från 1921 till 1931 drev han en egen målarskola i Stockholm. Till hans offentliga arbeten hör en al fresco med motiv ur Frödings diktning på Grand Hotel i Karlstad. Hans motiv består av stilleben och landskap samt stadsbilder från inte minst Stockholm Representerad bland annat vid Nationalmuseum i Stockholm och Värmlands Museum.

800484

2020-08-12