Carl Einar Figge Fredriksson
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL EINAR "FIGGE" FREDRIKSSON (1887-1951): Stockholm, Slussen, signerad och daterad Fredriksson -31, olja på duk, ca 47x38 cm
HISTORIK:
Studerade vid Althins målarskola i Stockholm 1914-1915 och hos Carl Wilhelmson 1916. Fortsatte studierna i Köpenhamn 1917-1918 och i Paris 1920-1921. Medverkade i utställningen Salon d´Automne i Paris 1920.
Från 1921 till 1931 drev han en egen målarskola i Stockholm. Till hans offentliga arbeten hör en al fresco med motiv ur Frödings diktning på Grand Hotel i Karlstad. Hans motiv består av stilleben och landskap samt stadsbilder från inte minst Stockholm Representerad bland annat vid Nationalmuseum i Stockholm och Värmlands Museum.
800484
2020-08-12