Kartor Tyskland 1600-tal 9 st

Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st
Kartor Tyskland 1600-tal 9 st

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARTOR TYSKLAND (9). JANSSONIUS, MERCATOR - HONDIUS. Ca 1620-40.

Bl.a. Braunswyck et Meydburg, Westphalia ducatus, Bavaria ducatus, Westfalia cum dioecesi Bremensi, Marca Brandenburgensis & Pomerania, Franckenlandt francia orientalis, Saxonia inferior et Meklenborg duc., Oldenburg comitatus.

9 graverade kartor, gränskolorerade, flertalet med kartusch och landskapsvapen, ca 380x490 mm. Tysk text på baksidorna.

Mittveck, några fläckade, några veck, några smårevor i marginal, några lagningar.

800548

2020-09-20