Lockurnor, sannolikt N.A. Bakhmetevs glasbruk

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LOCKURNOR, ett par, Alexander I, Ryssland, sannolikt N.A. Bakhmetevs glasbruk, ljusblått flussglas med kallmålad dekor i guld av blomsterfestonger, pärlstav och hängen, höjd 38,5, diameter 17 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, England

LITTERATUR: E.V. Dolgikh: Russian glass of the XVIII century. Collection of the State Museum of Ceramics and "Kuskovo Estate of the 18th Century", Moskva 1985, färgplansch 135, objekt 177 samt sidan 236, jämför ytterfoder från Bakhmetevs Glasbruk

Ställvis slitage, enstaka smärre nagg

800576

2020-09-13