Olja Tora Vega Holmström, Stilleben med blommor

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

TORA VEGA HOLMSTRÖM (1880-1967): Stilleben med blommor i en vas, signerad TVH, olja på duk, 46x38 cm.
Troligtvis utförd 1915-20.

Tora Vega Holmström (Tottarp, Skåne 1880-1967) har på baksidan av flera av sina målningar antecknat att "Obs. Tavlan får icke fernissas". Med hänsyn till detta har den aktuella målningen rengjorts av en konservator utan att en skyddande fernissa lagts på. Många målningar har i samband med rengöring hos konservatorer bestrukits med fernissa på grund av bristande insikt om konstnärens intentioner. Det mest flagranta exemplet är August Strindbergs målningar. Strindberg har på baksidan av flera av sina målningar antecknat att de inte får fernissas, bl. a. en målning på Strindbergsmuseet. En målning som bestrukits med fernissa förändras radikalt, färgen och underlaget mättas och helhetseffekten konstnären sökt uppnå går oåterkalleligen förlorad eftersom processen ej är reversibel.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

800676

2020-09-13