Skulptur gips Prometheus Bound and the Oceanids
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, "Prometheus Bound and the Oceanids", patinerad gips, efter original av Eduard Müller (1828-1895), märkt "E, Müller Pec. Rom Orig. National Galerie Berlin Eigenth der gebrüde Micheli Berlin 1885", höjd ca 78 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt på Stockholms Auktionsverk på 1950-talet
Lagningar, nagg
801031
2020-08-15