Trågsoffa gustaviansk Johan Lindgren
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), trågsoffa, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ILG, träskuren dekor, sarg med bandfläta, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålad i grönt, längd 217, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Bystad herrgård, Askers socken, Närke
Kortad, omarbetad
801277
2020-09-13