Trågsoffa gustaviansk Johan Lindgren

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), trågsoffa, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ILG, träskuren dekor, sarg med bandfläta, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålad i grönt, längd 217, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Bystad herrgård, Askers socken, Närke

Kortad, omarbetad

801277

2020-09-13