Westbergs möbler, sideboard, 1 par, 1950-tal
Klubbat för:
9 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
WESTBERGS MÖBLER, sideboard, 1 par, Tranås 1950-tal, teak, svartlackerade ben med benavslut av teak, skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, höjd 80, längd 100 x 43 cm
LITTERATUR
Jämför Svenskt Form 1955, annons för Westerbergs möbler.
Formgivarna som nämns är:
Yngve Eksström
Kofoed Larsen
Hans Olsén
Arne Norell
obetydligt slitage
801498
2020-08-17