Ljusstakar sengustavianska Rungs art

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, marmo nero, fyrkantig sockel, bladhölstrad montering, kolonnformat postament med emblem av kvinna med fjädrar, krönt av stående karyatid med hyende, akantusplymer och urnformad ljushållare med eklövshölster, höjd 30 cm

LITTERATUR: Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 122, bild 37 & 40, jämför ljusstakar Rungs modeller

Slitage, ställvisa nagg, en sockel med lagning

801683

2020-09-13