Trädgårdsstolar Gunnar Asplund IWAN B GIERTZ

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUNNAR ASPLUND, 1 par, karmstolar, IWAN B GIERTZ för Stockholmsutställningen 1930, grönmålad stomme, sits och rygg av trä, sitthöjd ca 46 cm

HISTORIK: Modellen ritad för och utställd på Stockholmsutställningen 1930. Stolarna visades huvudsakligen på "Festplatsen" och pressläktaren men också på Wolter Gahns "Brokafé"

Bruks- samt åldersrelaterad slitage, skador, ribbor med sprickor, utan ryggstöd, rostangripna

802122

2020-08-20