Bordslampfot 1800-talets första hälft
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPAFOT, Nikolaus I, sannolikt Ryssland, delvis brännförgyld brons, fyrkantig bas på tassfötter, akantusbård, postament med reliefdekorer av Ceres och Flora samt oljelampor, kannelerad kolonn, höjd 53 cm
Bruksslitage, ursprungligen rovoljelampa
802125
2020-09-13