Bordslampfot 1800-talets första hälft

Klubbat för:

5 000 SEK

7 000 SEK

BORDSLAMPAFOT, Nikolaus I, sannolikt Ryssland, delvis brännförgyld brons, fyrkantig bas på tassfötter, akantusbård, postament med reliefdekorer av Ceres och Flora samt oljelampor, kannelerad kolonn, höjd 53 cm

Bruksslitage, ursprungligen rovoljelampa

802125

2020-09-13