Taburett

Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett
Taburett

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TABURETT, empire, 1800-talets första hälft, med rester av Stockholms stolmakarämbetets etikett, benparen förenade med stänger i form av två mötande pilar, stoppad dyna och med senare klädsel med tyg från Svenskt Tenn, björk, sitthöjd ca 46, samt 48x36 cm

Några torrsprickor, igenfyllda gångar efter insktsangrepp, fläckar på tyget, bruks och åldersrelaterat slitage

802158

2020-08-20