Stenyxor
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENYXOR, 4 st., tidig yngre stenålder, samtliga hittade i Skåne, trindyxa (s k grönstensyxa) 2 slipade tunnackiga flintyxor, en med påskrift daterad 1885, del av flintkniv, längd mellan ca 9-17 cm
Samtliga skador uppkomna under forntiden
802403
2020-08-28