Stenyxor

Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STENYXOR, 4 st., tidig yngre stenålder, samtliga hittade i Skåne, trindyxa (s k grönstensyxa) 2 slipade tunnackiga flintyxor, en med påskrift daterad 1885, del av flintkniv, längd mellan ca 9-17 cm

Samtliga skador uppkomna under forntiden

802403

2020-08-28