Yatagan
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YATAGAN, sekelskiftet 1800/1900, grepp i horn med inläggningar av bl.a. korall, dekorerad med mässingsplåt, läderklädd balja med mässingsbeslag, klingans längd ca 64, total längd 78 cm
Dekorbortfall, grepp med spricka, balja med skador och slitage
802404
2020-08-18