Erik Tryggelin oljemålning

Erik Tryggelin oljemålning
Erik Tryggelin oljemålning
Erik Tryggelin oljemålning
Erik Tryggelin oljemålning
Erik Tryggelin oljemålning
Erik Tryggelin oljemålning

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ERIK TRYGGELIN (1878-1962): Kvinna och fisk, signerad och daterad E Tryggelin 1912, olja på pannå, ca 26x19,5 cm

Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och modernismens genombrott med 1909 års män. Efter sin utbildning på Konstakademien i Stockholm reste Tryggelin 1911 ner till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Men trots bekantskapen med de nya strömningarna i Paris ställde sig Tryggelin avvisande till det nya måleriet och fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition. Han håller sig också gärna till det lilla formatet och vi kan kalla honom för intimist. Framförallt kom han att koncentrera sitt skapande till motiv från Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider.

802636

2020-08-20