Revaz Betdzenishvili "In-between" skulpur/möbel
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NEW CONTEMPORARY DESIGN REVAZ BERDZENISHVILI, "In-between", skulpur/möbel, formgiven 2020, unikt exemplar, ingår i en serie om tre verk, målad betong och aluminium av återvunnet material, signerad RB, 68 x 41 cm
Verket är en teoretisk och praktisk utforskning av utrymmet mellan konst och design. Konventionella möbler klassificeras som bord, stol eller hylla. Men när en möbel inte kan
identifieras inom någon av de kända grupperingarna, förlorar den sin identitet och hamnar i mellanlandet av konst och design - frigjord från kategoriseringen. Det här verket "In-between" står vid sidan om konventionella möbler. En skulptur för hemmiljö som stimulerar fantasin genom ögat och med en antydan till funktion.
Konstnären önskar låna in konstverket för fotografering vi ett senare tillfälle när hela kollektionen skall dokumenteras.
HISTORIK
Revaz Berdzenishvili, född och uppvuxen i Georgien, Tbilisi. Blev som barn inspirerad av sin farfar Merab Berdzenishvili som var en känd monumental skulptör i Georgien och sovjetunionen. Under sin uppväxt gick Revaz på olika konstskolor i Tbilisi men ville utvecklas inom modern konst och design, och 2013 flyttade han till Sverige för att studera på Konstfack. Där har han avlagt en kandidatexamen inom inredningsarkitektur och möbeldesign och en master inom rumslig gestaltning, 2014-2019.
Hans intresse ligger i gränslandet mellan konst och funktion. Skapandet är miljömedvetet och ofta består hans verk av återvunnet material.
Revaz Berdzenishvili är nominerad som topp fem finalist i Dezeen och Samsungs miljövänliga designtävling "Out of the box competition" 2020. (Vinnare utses i september).
802874
2020-08-26