Albert Edelfelt oljemålning
Klubbat för:
28 000 EUR
Utropspris
32 000 EUR
ALBERT EDELFELT (1854-1905) "Lotsen" (Nyländsk sjöman), signerad samt daterad 1894, olja på duk, 66x54 cm
Proveniens: arkitekt H. E. Saurén, ingeniör Pehr Olof Holsti, därefter i privatsamlingar
Litteratur: Bertel Hintze nr 704, brev till B. O. Schauman, Haiko 29 juli 1894, Hbl 13.10 1894, Nya Pressen 25. 10 1894, Päivälehti 28. 10 1894, Uusi Suometar 13.11 1894
Utställningar: Finska konstnärsutställningen 1894, nr 34,
Albert Edelfelts minnesutställning 1910, nr 122
802942
2020-12-07