Albert Edelfelt oljemålning

Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning
Albert Edelfelt oljemålning

Klubbat för:

28 000 EUR

Arviointi

32 000 EUR

Kuvaus

ALBERT EDELFELT (1854-1905) "Lotsen" (Nyländsk sjöman), signerad samt daterad 1894, olja på duk, 66x54 cm

Proveniens: arkitekt H. E. Saurén, ingeniör Pehr Olof Holsti, därefter i privatsamlingar

Litteratur: Bertel Hintze nr 704, brev till B. O. Schauman, Haiko 29 juli 1894, Hbl 13.10 1894, Nya Pressen 25. 10 1894, Päivälehti 28. 10 1894, Uusi Suometar 13.11 1894

Utställningar: Finska konstnärsutställningen 1894, nr 34,
Albert Edelfelts minnesutställning 1910, nr 122

Kuntoraportti

802942

Päivämäärä:

2020-12-07