Daniel Svahn "Castor" skål formgiven 2015/2016

Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn
Daniel Svahn

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NEW CONTEMPORARY DESIGN DANIEL SVAHN, "Castor", skål, formgiven 2015/2016, unik upplaga, diverse delar av träd fällda av bävrar, signerad och daterad, höjd 14,5 cm

"Skålarna CASTOR är skapade som en hyllning till, men även i samspel med naturen där bäverfällda
träd med sina säregna spår efter bävrarnas tänder blir till något nytt. Bävern står för skålarnas yttre
form och jag bestämmer proportionerna efter hur tandmärkena ser ut och sedan bearbetar jag träet,
för hand med hammare och mejsel, för att ta fram skålningen och på så vis addera funktionen. Till
slut har jag en udda skålserie där varje enskild pjäs är unik och tillverkad av naturen, bävern och mig."

UTSTÄLLD
Pop Up Cycling, Stockholm (2020)
Fuorisalone, Milano (2015+2019)
Crooked Concept, Stockholm (2015-2020)
Ung Svensk Form, Världsturnerande utställning (2016-17)
Trä - Tiden är ingenting, Sigtuna Museum (2015-16)
Emerging Tendencies, Romanian Design Week (2015)
Mine Dine, Made and Merged (2015)

803036

2020-08-26