Ljuskrona Oscariansk
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, omkring sekelskiftet 1900, 19 ljusarmar, stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor, diameter 80 cm, höjd ca 115 cm.
Senare elektrifierad, prismor saknas, åldersrelaterat slitage, nagg, mindre lagningar.
803204
2020-08-31